Kapak olsun


Dünyaya duyurdu! ‘Erdoğan’ın bizim kurtarıcımız olacağına inanıyorum’ İnsan hakları aktivisti Uygur asıllı Rushan Abbas,İstanbul’da düzenlenen Uygur Milli Mevcudiyeti ve Doğu Türkistan’ın Geleceği Çalıştayı’nda “Gerçekten Türkiye, Uygur halkının yanında olan, yaşadığı sıkıntıyı açıkça dünyaya ilan eden tek ülke. Sayın Erdoğan’a gerçekten büyük bir saygı duyduğumuzu ifade etmek istiyorum. Erdoğan’ın mutlaka bu davamıza liderlik edeceğini ve bizim kurtarıcımız olacağına da inanıyorum” dedi. Buda Türkiye Uygurlar ile ilgilenmiyor v.b laflar ile hükümete saldıranlara gelsin. Türkiye gerçekten elinden geldikçe bir şeyler y

çalışıyor. “Türkistan’ın stratejik bir önemi var. Rushan Abbas, Çin’in “Tek Kuşak Tek Yol” projesinde Türkistan’ın stratejik bir önemi olduğuna dikkat çekerek, “Bu girişime baktığınızda yol haritasının istikameti üzerinde Türkistan’ın olduğunu görüyoruz. Yani Türkistan bu manada son derece stratejik bir önem taşıyor, tam da bunun merkezinde yer alıyor. Türkistan, bu inisiyatifin Avrupa’ya, Avrasya’ya ve Afrika’ya açılımı açısından son derece önem arz ediyor. Çin hükümeti bizleri bu inisiyatifin amaçlarına ulaşılması hususunda bir engel olarak görüyor. Bu sebeptendir ki neticede geldikleri çözüm bizi tamamen ortadan kaldırmak” görüşünü dile getirdi.

“Erdoğan’ın bizim kurtarıcımız olacağına inanıyorum” Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Çin’in Uygur halkına yönelik politikaları ile ilgili açıklamalarını takdir ettiklerini belirten Abbas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan Uygur halkının davasına öncülük yapmasını beklediklerini söyledi. Abbas, şunları söyledi: “Biz esas itibarıyla büyük vücuttan koparılmaya, çıkarılmaya çalışılıyoruz. Türkiye, Uygur halkının yanında olan, yaşadığı sıkıntıyı açıkça dünyaya ilan eden tek ülke. Sayın Erdoğan’a gerçekten büyük bir saygı duyduğumuzu ifade etmek istiyorum, çoğunluğu Müslümanlardan oluşan birçok ülkenin önderliğini, liderliğini yapan bir kişi. Hem Filistin’deki hem dünyanın birçok yerindeki Müslümanlar için adalet arayan bir lider. Bizler Türki halklarız, aynı tarihe, benzer etnisitelere mensubuz ve Müslümanız. Dolayısıyla bu manada bakıldığında kendisinin, Sayın Cumhurbaşkanının mutlaka bu davamıza liderlik edeceğini ve bizim kurtarıcımız olacağına da inanıyorum.”

log in

reset password

Back to
log in